-
Gepubliceerd op 18-03-2026
Plek gevonden, zonder vaste plek
Elke dag een andere afdeling, elke dag nieuwe collega’s, elke dag nieuwe patiënten. Waar veel verpleegkundigen juist rust vinden in een vaste plek, geniet Femke juist van de afwisseling. Als flexverpleegkundige in het Erasmus MC springt ze bij waar ze het hardst nodig is.
Soms vervangt Femke een zieke collega, soms is ze een extra paar handen op een afdeling waar de zorgzwaarte hoog is, en soms draait ze mee als ‘omloop’: iemand die overal bijspringt waar het nodig is. “Het voelt heel dankbaar,” vertelt ze. “Je bent een extra kracht. Ik neem klusjes over die op dat moment nodig zijn: bloedprikken, patiënten wassen, met een patiënt meewandelen voor een onderzoek. Ik probeer overal waar ik kan te ondersteunen.”
Extra tijd voor patiënt
Proactiviteit is wel nodig, volgens Femke. “Je moet goed kunnen inschatten waar je een afdeling op dat moment het meest mee helpt. Zo probeer ik bijvoorbeeld op tijd de ontslagpapieren op orde te hebben, zodat de verpleegkundigen daar even niet over na hoeven te denken. Dat wordt enorm gewaardeerd.”
Femke merkt dat niet alleen de afdelingen blij met haar zijn, ook patiënten waarderen haar aanwezigheid. “Ik probeer altijd tijd te nemen voor een extra praatje. Even zitten, even luisteren, even vragen hoe het gaat. Ook die persoonlijke aandacht vinden patiënten heel fijn."
“Mijn hulp is altijd welkom.”
Elke dag leren
De afwisseling houdt haar scherp. “Ik sta elke dag op een andere afdeling. Inmiddels weet ik van elke afdeling genoeg om goed mee te draaien, maar er is altijd wel iets nieuws te leren. Dat vind ik juist leuk.” Femke sluit regelmatig aan bij klinische lessen van afdelingen waar ze werkt. “Zo verdiep ik me in ziektebeelden. Je pikt overal iets op.”
Geen voorkeur
Of ze nooit de behoefte heeft aan een vaste afdeling? Ze lacht. “Nee, anders was ik wel gebleven. Ik wilde in eerste instantie wel ontdekken waar ik me in wilde specialiseren. Maar ik kwam erachter dat ik juist de afwisseling het allerleukst vind. Ik heb mijn plek gevonden, zonder een vaste plek te hebben.”
Die vrijheid geeft haar rust. “Ik doe mijn best om collega’s te helpen, maar ik kan het ook makkelijker loslaten. Ik doe wat ik kan om te helpen en dat is genoeg.”
Hecht, flexibel team
Hoewel ze dus geen onderdeel is van één vaste afdeling, voelt Femke zich absoluut niet alleen. “We vormen samen met alle andere flexverpleegkundige de flexpool. Als we elkaar afwisselen, maken we altijd even een praatje. Vaak appen of bellen we na een dienst om te horen hoe het is gegaan, of we lopen even bij elkaar langs. We zijn echt een team.
Ook aan de slag als flexverpleegkundige?